Pitanja o lukama OSPi 1.5 (COM, +5V, GND, SN1/2)

početna > Forumi > obično > Pitanja o lukama OSPi 1.5 (COM, +5V, GND, SN1/2)

Gledanje 6 postova - 1 do 6 (od ukupno 6)
  • Autor
    Beiträge
  • #22210
    NachtigallNachtigall
    učesnik

    Zdravo,

    Imam Raspberry Pi 4 i OpenSprinkler (OSPi 1.5) kupljeno. Sada bi trebalo da postoje 2 x 4 Rainbird solenoidni ventili, dakle ukupno 8 komada, ali podijeljeni u dvije različite kutije ventila.

    Nekoliko pitanja

    * Postoji na OSPi dvostruko više od COM porta. Treba li/mogu li svih 8 biti spojeno na isti COM port, odnosno 4 na jedan i 4 na drugi - ili jednostavno nije bitno?

    * Dobio sam srednji 2A AC adapter. Možete li sa njim isporučiti i Raspberry PI, koji zapravo sam povlači 2A ili ga ima kao adapter. Ako je tako, kako spojiti napajanje sa Raspi na OSPi? Vidio sam da postoji “+5V” port na OSPi tamo - nekako do mini-USB napajanja iz Raspi?

    * Čemu služe GND i SN1 / 2 portovi? Trebate li spojiti GND (uzemljenje?) Na metalno kućište, gdje je uzemljenje iz AC veze već uključeno?

    Viele Grüße, \ t

    Jens

     

    #22308
    adminadmin
    Administrator

    Zdravo,

    takođe:

    1. 2x COM: Oboje su povezani i koriste se samo za pojednostavljivanje ožičenja. Ako imate više od 20 elektromagnetskih ventila, trebali biste ih rasporediti na obje COM veze kako biste smanjili trenutno opterećenje kontakata. Inače to možete učiniti, ali ne morate.

    2. 2A 24VAC adapter: Da, ovo takođe napaja Raspberri PI. Od verzije 1.5 to može biti i do 10W (5V x 2A). Ovo bi trebalo biti dovoljno za većinu aplikacija. Međutim, ako na USB port povežete velike potrošače, poput tvrdih diskova, to teško da će biti dovoljno i tada biste trebali spojiti i Raspberri PI adapter.

    3. Samo nemojte spajati GND na kućište! Dva ulaza signala se prebacuju preko GND + SN1 ili GND i SN2. Dakle, signal se aktivira kada je GND prisutan na SN1 ili SN2. VIN ili + 5V namijenjen je povezivanju vanjskih senzora kojima je potrebna struja, poput našeg senzora vlažnosti tla.

    Preporučujemo da pogledate i ovo OpenSprinkler Priručnik za firmver, koji možete pronaći u dijelu za preuzimanje. Ovdje su objašnjene sve veze (iste kao u OpenSprinkler 3.2)

     

     

    #22319
    NachtigallNachtigall
    učesnik

    Hvala.

    Uopće nisam vidio priručnike. Nekoliko puta sam pročitao FAQ i „Kako to funkcionira“ (može li biti da ovi nisu povezani sa ovih stranica?!). Svejedno, to ću vidjeti za koji trenutak.

    #22320
    NachtigallNachtigall
    učesnik

    U dosijeu https://opensprinklershop.de/wp-content/uploads/2020/04/os-manual_2.1.9-DE.pdf?v=3a52f3c22ed6 na stranici 5 nalazi se referenca na YouTube videozapis s gumbom za vezu. Međutim, ovo nije povezano. Možete li mi poslati vezu? (ili ažurirajte dokument). Kada i sam pretražujem tu temu na YouTubeu, pronađem puno toga i ne znam koji je pravi.

    #22868
    NachtigallNachtigall
    učesnik

    Zdravo,

    @Admin Htio sam ponovo pitati gdje mogu pronaći ovaj video? Kao što sam rekao, veza (još uvijek) nije tačna u PDF uputama.

    Viele Grüße, \ t

    Jens

     

    #23039
    adminadmin
    Administrator

    Oha, očito je pretvoreni PDF izbrisao vezu.

    Evo ga: https://www.youtube.com/watch?v=M0nWP22GOE4

Gledanje 6 postova - 1 do 6 (od ukupno 6)
  • Da biste odgovorili na ovu temu, morate biti prijavljeni.