FlowSensor cu 3 fire nu este recunoscut

Acasă > Forum > În general > FlowSensor cu 3 fire nu este recunoscut

Schlagwörter: , ,

Vizualizarea a 5 postări - de la 1 la 5 (dintr-un total de 5)
  • Autor
    posturi
  • #25973
    KaneKane
    Participant

    Bună tuturor,

    am pe al meu pentru mine OSPI (Firmware 2.1.9) a cumpărat un debitmetru. Am testat acest lucru pe un Arduino, oferă 0/1 digital, adică impulsuri pe litru (conform fișei tehnice 1 impuls/litru).

    De asemenea, l-am conectat corect, Vin (+5V), Sensor1 firul de date și GND desigur. Deoarece a funcționat cu un Arduino și cablarea exactă, presupun că așa este corect.

    Din păcate, nu se numără nimic la udare, senzorul corect 1 este selectat ca tip de senzor, opțiunea „Ignorați senzorul 1” este, de asemenea, dezactivată, așa că ar trebui să conteze.

    Am acest senzor: https://www.amazon.de/gp/product/B089KJFVLV

    Poate cineva ajuta? Ce s-a întâmplat? Alternativ - are cineva alt senzor pentru 1″ (32mm)?

    salut,
    Kai

    #25985
    adminadmin
    Administrator

    Ar fi mai interesant să știi ce ai setat în setările senzorilor

    #25986
    KaneKane
    Participant

    Bună ziua,

    Senzor de tip 1 „debit” și 1 litru/impuls este setat

    Senzorul 2 este setat la „niciunul”.

    Salutări Kai Neuhaus

    #26035
    adminadmin
    Administrator

    Bună ziua,

    Fișa tehnică scrie „Putere de ieșire DC 4,7 V”, ceea ce înseamnă probabil că comută cablul de semnal pe PLUS.

    Din păcate, acest lucru nu funcționează, contoarele de impulsuri trebuie să conecteze GND la intrarea senzorului.

    Deci, există întotdeauna un impuls când GND+SENSOR este conectat

    #26038
    KaneKane
    Participant

    Bună ziua,

    Da, e adevarat.Asta e comportamentul asteptat cu senzori cu 2 fire (senzor + Gnd), cu senzori cu 3 fire doar un + suplimentar pe VIN, cel putin asa am inteles eu. Am putut citi cel puțin 1 și 0 la un port digital cu Arduino. De aici surpriza mea.
    Dar ei bine, în mod alternativ, pot cumpăra un alt senzor, pur și simplu nu găsesc nicăieri un senzor cu 2 fire la jumătate accesibil, pentru 1″.
    Sunt deschis la recomandari.

    Multumesc pentru ajutor.
    salut,
    Kai

Vizualizarea a 5 postări - de la 1 la 5 (dintr-un total de 5)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.