Întrebări despre porturile din OSPi 1.5 (COM, +5V, GND, SN1/2)

Acasă > Forum > În general > Întrebări despre porturile din OSPi 1.5 (COM, +5V, GND, SN1/2)

Vizualizarea a 6 postări - de la 1 la 6 (dintr-un total de 6)
  • Autor
    posturi
  • #22210
    NachtigallNachtigall
    Participant

    Bună ziua,

    Am un Raspberry Pi 4 și OpenSprinkler (OSPi 1.5) cumpărat. Acum ar trebui să existe 2 x 4 electrovalve Rainbird, deci un total de 8 bucăți, dar împărțite în două cutii de supape diferite.

    Cateva intrebari

    * Există la OSPi de două ori portul COM. Ar trebui/pot fi conectate toate cele 8 la același port COM, sau mai degrabă 4 pe unul și 4 pe celălalt - sau pur și simplu nu contează?

    * Am primit adaptorul AC de 2A din mijloc. Puteți furniza și Raspberry PI cu el, care de fapt trage 2A în sine sau îl are ca adaptor. Dacă da, cum conectați sursa de alimentare de la Raspi la OSPi? Am văzut că există un port „+5V” pe OSPi acolo - cumva la puterea mini-USB de la Raspi?

    * Pentru ce sunt porturile GND și SN1/2? Ar trebui să conectați GND (împământare?) la carcasa metalică, unde împământarea conexiunii AC este deja conectată?

    Cel mai bun în ceea ce priveşte,

    Jens

     

    #22308
    adminadmin
    Administrator

    Bună ziua,

    asa:

    1. 2x COM: Acestea sunt ambele conectate și sunt doar acolo pentru a facilita cablarea. Dacă aveți mai mult de 20 de solenoizi, atunci ar trebui să le împărțiți în ambele porturi COM pentru a reduce sarcina curentă a contactelor. Altfel, poți face asta, dar nu trebuie.

    2. Adaptor 2A 24VAC: Da, acesta alimentează și Raspberri PI. Din versiunea 1.5, aceasta poate fi de până la 10W (5V x 2A). Acest lucru ar trebui să fie suficient pentru majoritatea aplicațiilor. Cu toate acestea, dacă conectați consumatori mari, cum ar fi hard disk-uri la portul USB, acest lucru nu va fi suficient și ar trebui să conectați și adaptorul Raspberri PI.

    3. Doar nu conectați GND-ul la carcasă! Cele două intrări de semnal sunt comutate prin GND+SN1 sau GND și SN2. Deci, un semnal este declanșat atunci când GND este prezent la SN1 sau SN2. VIN sau +5V este destinat pentru conectarea senzorilor externi care necesită energie, cum ar fi senzorul nostru de umiditate a solului.

    De asemenea, vă recomandăm să aruncați o privire asupra acestui lucru OpenSprinkler Manual de firmware, pe care îl găsiți în zona de descărcare. Toate conexiunile sunt explicate aici (sunt aceleași ca în OpenSprinkler 3.2)

     

     

    #22319
    NachtigallNachtigall
    Participant

    Danke.

    Nici nu vazusem manualele. Am citit de mai multe ori întrebările frecvente și „Cum funcționează” (poate că acestea nici măcar nu sunt legate de aceste pagini?!). Oricum, o să arunc o privire la asta imediat.

    #22320
    NachtigallNachtigall
    Participant

    În dosar https://opensprinklershop.de/wp-content/uploads/2020/04/os-manual_2.1.9-DE.pdf?v=3a52f3c22ed6 există o referință la un videoclip YouTube cu un buton de link la pagina 5. Cu toate acestea, acest lucru nu este legat. Imi poti trimite link-ul? (sau actualizez documentul).cand caut singur subiectul pe youtube gasesc tot felul de lucruri si nu stiu care este cel potrivit.

    #22868
    NachtigallNachtigall
    Participant

    Bună ziua,

    @Admin Am vrut să întreb din nou unde pot găsi acest videoclip? După cum am spus, linkul (încă) nu este corect în instrucțiunile PDF.

    Cel mai bun în ceea ce priveşte,

    Jens

     

    #23039
    adminadmin
    Administrator

    Oh, se pare că conversia PDF-ului a șters linkul.

    Aici era: https://www.youtube.com/watch?v=M0nWP22GOE4

Vizualizarea a 6 postări - de la 1 la 6 (dintr-un total de 6)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.