Controlul unei pompe și utilizarea unui întrerupător cu plutitor ca senzor

Acasă > Forum > În general > Controlul unei pompe și utilizarea unui întrerupător cu plutitor ca senzor

Vizualizarea a 2 postări - de la 1 la 2 (dintr-un total de 2)
  • Autor
    posturi
  • #18207
    Anonim
    Inactiv

    Bună ziua,

    Aș dori să implementez următorul caz de utilizare și încă caut hardware-ul potrivit. sunt sus Opensprinkler întâlnite.

    Poate îmi poți spune dacă ar funcționa.

     

    Am o sursa de apa cu pompa submersibila de 230V.

    Aș dori să deservesc doi consumatori/circuite din această sursă.

    Circuitul 1 trebuie să primească apă în diferite momente ale zilei pentru o oră de stabilit. Dar numai până când un întrerupător cu plutitor (închidere/închidere simplu) răspunde.

    Circuitul 2 ar trebui să poată fi controlat manual folosind un comutator și este independent de circuitul 1.

     

    Îmi imaginasem totul cu unul OSPi Bord. Aș dori să conectez întrerupătorul plutitor ca senzor 1. Senzorul 2 ar fi atunci un comutator de control manual.

    Aș dori să controlez pompa ca master folosind un releu. (Poți să-mi spui aici ce folosesc cel mai bine? OSPi cu 24 VCA)

     

    În esență, sunt prezente următoarele procese de comutare:

    Circuitul 1: conform programului, atâta timp cât întrerupătorul plutitor este liber; dacă întrerupătorul cu plutitor lovește supapa 1 și masterul pentru pompă nu se mai deschide până când nivelul scade din nou și apoi se continuă normal în program.

    Circuitul 2: Supapa și principalul sunt deschise atâta timp cât este acționat un comutator. Indiferent de circuitul 1, masterul trebuie să se deschidă și atunci când comutatorul plutitor este acționat. În cel mai bun caz, programul pentru circuitul 1 este ignorat atâta timp cât comutatorul este apăsat. În caz contrar, ambele supape ar putea fi deschise în același timp.

     

    Cunoștințele de programare sunt disponibile și nu ar trebui să fie o problemă să scrieți cod dacă este necesar. Mă preocupă în primul rând funcțiile hardware-ului.

    Danke.

    Salut

    aripoasă

    #18730
    adminadmin
    Administrator

    Bună ziua,

    da, funcționează și ești norocos, pentru că acum cu OSPi Versiunea 1.5 există două intrări pentru senzor - 1.44, iar predecesorii au avut doar una.

    Aveți nevoie de un releu cu ieșirea potrivită, nu cunosc puterea pompei submersibile, așa că verificați dacă se potrivește următorul releu:

    Finder 22.32.0.024.4540 contactor 1 contact NO, 1 contact NC

    Comutatorul dvs. plutitor funcționează ca un senzor de ploaie atunci când plouă -> fără udare. Deci, dacă Sen1 și GND sunt conectate, pompa submersibilă nu este activată.

    Puteți seta pentru fiecare circuit dacă ar trebui să reacționeze la Sen1.

Vizualizarea a 2 postări - de la 1 la 2 (dintr-un total de 2)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.