Sfat: Integrați senzorul de plante Xiaomi Mi Flora

Acasă > Forum > OSPi > Sfat: Integrați senzorul de plante Xiaomi Mi Flora

Vizualizarea a 2 postări - de la 1 la 2 (dintr-un total de 2)
  • Autor
    posturi
  • #31880
    adminadmin
    Administrator

    Datorită funcției Bluetooth integrate a Raspberry Pi (modelele mai vechi necesită un dongle USB Bluetooth), anumiți senzori Bluetooth pot fi acum integrați. Unul dintre ele este „Xiaomi Mi Flora Plant Sensor”, care este disponibil în magazine pentru aproximativ 25-30 EUR.

    Senzorul are 4 valori interesante: umiditatea solului, temperatura, luminozitatea si conductivitatea, ultima fiind continutul de nutrienti din sol.

    Proiectul de care avem nevoie pentru asta este aici:

    https://github.com/ThomDietrich/miflora-mqtt-daemon

    În principiu, puteți proceda exact ca în instrucțiuni. În OpenSprinkler Apoi pur și simplu configurați un senzor MQTT și îl legați la subiectul „miflora/ ", Unde este numele pe care l-ați introdus în config.ini.

    O altă notă: scanarea Bluetooth cu „sudo hcitool lescan” nu a funcționat pentru mine, deoarece hcitool-ul a fost probabil deja întrerupt. În schimb, „sudo bluetoothctl scan le” ar trebui să funcționeze.

    #32033
    Thomas ThalerThomas Thaler
    Participant

    Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3, BCM2835, Revisiona020d3, Debian GNU/Linux 11 (bullseye) 64bit

    Der angegebene Befehl “Stattdessen sollte aber “sudo bluetoothctl scan le” ” ist nicht korrekt.
    Zum Bluetooth Suchen kann man entweder “sudo bluetoothctl scan on” oder “sudo hcitool lescan” benutzen. Funktionierte bei mir mit beiden Befehlen.

Vizualizarea a 2 postări - de la 1 la 2 (dintr-un total de 2)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.