Sadece nem sensörü değiştiğinde sulama

Ana Sayfa > Forumlar > Allgemein > Sadece nem sensörü değiştiğinde sulama

8 gönderi görüntüleniyor - 1-8 arası (toplam 8)
  • Yazar
    Dirk HildebrandDirk Hildebrand
    Katılımcı

Merhaba,

Bir tane var OSPi Satın aldım, ayrıca bir nem ölçer ve bir yağmur sensörü. Yeşil çatım için aşağıdaki gibi çalışması gereken bir program yapmak istiyorum:

Nem sensörü açıldığında (kuru olduğunu bildirir), x zaman birimi için “carport çatı” bölgesi başlatılmalıdır.
    Yağmur yağıyorsa ve carport sulama çalışıyorsa, sulama durmalıdır. Yağmur yeterli değilse ve sensör tekrar kuru diyorsa, sulama yeniden başlamalıdır.

Bu mümkün mü, yoksa çok mu karmaşık görüyorum?

adminadmin
    yönetici

Bu sadece şu anlama gelir: Nem sensörü nemli diyorsa veya yağmur sensörü yağmur diyorsa sulamayın

Nem sensörü ile sadece bir gecikme girmeniz yeterlidir, aksi takdirde suladığınız anda (> sulama süresi) değişir. Yağmur sensörü ile her şey 0,0'da kalır

Bu nedenle mümkün

Katılımcı

Evet, kısaca, ama bunu bir programa nasıl dahil edebilirim? Ve nem sensörü “nemli” diyorsa, sensörü damlama hortumunun yanına koymazsanız sulama da durmalıdır, değil mi?

Katılımcı

Ve başka bir soru. dün benimkini aldım OSPi Raspberry 3b+ cihazıma takılı. 24vAC çıkışlı bir DIN raylı güç kaynağı OSPi Kart takılı ve Pi'm devam etti. Bu normal mi? PI'ye ekstra güç sağlamam gerektiğini düşündüm. Ayrıca AD dönüştürücüde de ışık yoktu. Ve evet, ikincil tarafta AC'li bir güç kaynağı olduğundan %100 eminim https://www.amazon.de/gp/product/B00F4QFH4O/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Başka neyi yanlış yapmış olabilirim?

Katılımcı

Bugün iyi geçiş yapan vanaları bağladım, ancak A2D dönüştürücüde hiçbir etkinlik görülmüyor. Bu minik çömlekleri nasıl çevireceğim de benim için net değil.

adminadmin
    yönetici

Küçük tencereleri küçük bir yıldız tornavidayla çeviriyorsunuz.

Nemliyse ancak LED kapalıysa, LED yanana kadar saat yönünde çevirin.

Kuruysa ancak LED yanıyorsa, LED sönene kadar saat yönünün tersine çevirin.

A2D'den OSpi güç, pin ataması (soldan sağa): GND, SN1, SN2, VIN (+5V)

Aslında toprak nem sensörünü nemin önemli olduğu yerlere kurmalısınız. Damlama hortumunun altında olabilir. Tek önemli olan zaman gecikmesidir, böylece ilk damla ile kapanmaz.

Der OSPi Raspberry Pi'ye 24VAC güç kaynağı üzerinden güç sağlar. Sadece eski 1.43 versiyonunda ve RPi 3 veya 4'te, 1.5 versiyonundan bu yana güç kaynağı çok düşüktü. ama bu artık sorun değil. Burada ayrıca RPi güç kaynağını da bağlamanız gerekiyordu.

Bu arada, tam tersi çalışmıyor, bu yüzden sadece RPI güç kaynağı bunu yapamaz. OSPi ve solenoid valfleri sağlayın!

Katılımcı

Merhaba,

potansiyometreler en küçük yıldız tornavidayla (CRV 1.0) bile dönmüyor. Bu potansiyometreler arızalı olabilir mi?

Katılımcı

Tamam, oluklu bir uçla artık mümkündü, ancak bir potansiyometrenin sonu yok. 5V hattını çektiğimde LED yanıyor, bazen 5V'u tekrar taktığımda bile LED titriyor. GND'yi kapatırsam, LED yanar ve LED'i sönecek şekilde ayarlamak için potansiyometreyi kullanabilirim. Ama hala nem görünmüyor. Nem sensörü arızalı mı yoksa AD dönüştürücü mü?

8 gönderi görüntüleniyor - 1-8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu cevaplamak için giriş yapmalısınız.