εξαρτάται από τον καιρό OpenSprinkler Πότισμα κήπου με μετεωρολογικό σταθμό Netatmo

σπίτι > Φόρουμ > Παρουσιάστηκε > εξαρτάται από τον καιρό OpenSprinkler Πότισμα κήπου με μετεωρολογικό σταθμό Netatmo

Προβολή 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #24366
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Έχω ένα για να ποτίζω τον κήπο του σπιτιού μου OpenSprinkler Εγκατεστημένος υπολογιστής άρδευσης για έλεγχο του συστήματος άρδευσης Gardena ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες.

    ο OpenSprinkler είναι εγκατεστημένο στο γκαράζ και τροφοδοτεί τρεις ζώνες άρδευσης εξοπλισμένες με βαλβίδες AC Gardena 24V. Είναι ενσωματωμένο στο δίκτυο WLAN μου μέσω του ενσωματωμένου προσαρμογέα WLAN και τροφοδοτείται με ρεύμα μέσω της αντίστοιχης μονάδας τροφοδοσίας. Οι βαλβίδες τοποθετούνται σε κιβώτιο βαλβίδων διπλής κατεύθυνσης Gardena Backyard και σε κιβώτιο βαλβίδων 2 κατεύθυνσης Frontyard. Το γκαζόν πίσω από το σπίτι ποτίζεται με έναν αναδυόμενο τετράγωνο ψεκαστήρα και έναν αναδυόμενο εκτοξευτήρα τουρμπίνας. Διαφορετικά ακροφύσια στάγδην άρδευσης χρησιμοποιούνται για το πότισμα των φυτών στα κρεβάτια μπροστά από το σπίτι και τις γλάστρες στη βεράντα πίσω από το σπίτι.

    Εγκατάσταση του OpenSprinkler μέσα στο γκαράζ

    Το Opensprinkler Τρέχω το 3.1-DC από την άνοιξη του 2019. Πριν από αυτό, είχα δύο χρόνια εμπειρίας με ένα OpenSprinkler OSBee συλλέγει, αλλά δεν ήθελε να χάσει τα πλεονεκτήματα της ελεγχόμενης από τις καιρικές συνθήκες άρδευσης.

    Οι τρεις ζώνες άρδευσης είναι σε αυτό OpenSprinkler Πρόγραμμα υλικολογισμικού που ορίζεται ως "Backyard Lawn", "Backyard Flowers" και "Frontyard Flowers".

    Κατά τη γνώμη μου, ένα πότισμα που εξαρτάται από τον καιρό στον κήπο έχει νόημα μόνο εάν υπάρχει πρόσβαση σε αξιόπιστα τοπικά δεδομένα για τον καιρό. Συγκεκριμένα, το ύψος της βροχόπτωσης μπορεί να διαφέρει πολύ από τόπο σε τόπο. Για αυτόν τον λόγο ενσωμάτωσα τον υπάρχοντα μετεωρολογικό σταθμό Netatmo στον έλεγχο.

    Ως μέθοδος ειδική για τις καιρικές συνθήκες για το OpenSprinkler Χρησιμοποιώ τη μέθοδο Zimmerman. Ρύθμισα τη βασική τιμή για την υγρασία στο 65%, όλες οι άλλες βασικές τιμές διατηρήθηκαν. Νομίζω ότι αυτό αντιστοιχεί αρκετά στη μέση τιμή της υγρασίας κατά την περίοδο της κηπουρικής της Κεντρικής Ευρώπης και είχα καλές εμπειρίες με αυτό.

    Στην τρέχουσα έκδοση V2.0.4 του OpenSprinkler Μετεωρολογική Υπηρεσία, τα δεδομένα καιρού των τελευταίων 24 ωρών χρησιμοποιούνται για τον υπολογισμό της τιμής άρδευσης "% Επίπεδο Νερού", εάν επιλέξετε τη μέθοδο Zimmerman και επιλέξετε Τοπικός Μετεωρολογικός Σταθμός ή Καιρός Υπόγειος. Ωστόσο, αυτό είναι περισσότερο πλεονέκτημα σε σύγκριση με την κλασική μέθοδο Zimmerman, καθώς στον υπολογισμό της αξίας άρδευσης περιλαμβάνονται πιο ενημερωμένα δεδομένα για τη θερμοκρασία, την υγρασία και τις βροχοπτώσεις.

    Τα τελευταία χρόνια, τα συστήματα πληρωμών εισάγονται όλο και περισσότερο από παρόχους καιρικών υπηρεσιών και υπηρεσίες cloud και από τους OpenSprinkler Η ομάδα πραγματοποίησε επίσης ορισμένες ενημερώσεις σχετικά με αυτό.

    Για να γίνω λίγο πιο ανεξάρτητος από αυτό, έχω το OpenSprinkler Η Μετεωρολογική Υπηρεσία είναι εγκατεστημένη σε ένα Raspberry Pi μαζί με το λογισμικό ανοιχτού κώδικα καιρού WeeWx. Το WeeWx δημιουργεί τη σύνδεση με τον μετεωρολογικό σταθμό Netatmo και επιτρέπει επίσης μια γραφική αναπαράσταση των καιρικών δεδομένων. Έγινε επίσης το OpenSprinkler Το υλικολογισμικό 2.1.9(7) μεταγλωττίστηκε εκ νέου από εμένα και η περιοδική δημοσκόπηση της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας επαναφέρθηκε από 6 ώρες σε μία ώρα. Κατά τη γνώμη μου, αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να ληφθούν τα τρέχοντα δεδομένα για την άρδευση τις πρώτες πρωινές ώρες. Η τοπική εγκατάσταση Raspberry Pi της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας σημαίνει επίσης ότι δεν υπάρχει επιπλέον κόστος για αυτό OpenSprinkler ομάδα λόγω της αυξημένης συχνότητας ψηφοφοριών.

    Για να αποφύγετε το πότισμα όταν βρέχει, εγκαταστάθηκε επίσης ένας αισθητήρας βροχής Kenko M152 και με το OpenSprinkler Η είσοδος αισθητήρα S1 είναι συνδεδεμένη. Η υπηρεσία cloud IFTTT δεν μπορεί πλέον να χρησιμοποιηθεί για προειδοποιήσεις βροχής, καθώς ο εγγυημένος χρόνος απόκρισης στη μη πληρωμένη έκδοση μπορεί να είναι έως και 1 ώρα.
    Χρησιμοποιώ μόνο το IFTTT για την καταγραφή του Ημερολογίου Google της συνολικής ποσότητας βροχής που καθορίστηκε από το Weather Underground για την προηγούμενη ημέρα και OpenSprinkler δραστηριότητες που χρησιμοποιούνται.

    Τα τελευταία χρόνια, το γκαζόν, τα λουλούδια και οι θάμνοι ψεκάζονται κάθε δύο ημέρες στις 7:00 π.μ. Για αυτό το έτος, η παροχή νερού για τα φυτά σε γλάστρες στη βεράντα πρέπει να βελτιωθεί, καθώς προφανώς πρέπει να τροφοδοτούνται με νερό πιο συχνά από κάθε δύο ημέρες σε ζεστές ημέρες.

    Ο γκαζόν ψεκάζεται κάθε δύο ημέρες λίγο μετά την ανατολή του ηλίου. Τα λουλούδια και οι θάμνοι ποτίζονται καθημερινά στις 18:00 μ.μ. Η τιμή βάσης 100% των 30 λεπτών έχει οριστεί για το γκαζόν και μια τιμή βάσης 100% των 15 λεπτών για τα λουλούδια και τους θάμνους. Αλλά ακόμα βελτιστοποιώ εδώ και ενδέχεται να αυξήσω την άρδευση του γκαζόν σε τρεις ημέρες με 100% βασική τιμή 45 λεπτών.

    Είναι επίσης σημαντικό για μένα να ελέγχω τη λειτουργία του συστήματος άρδευσης όταν ταξιδεύω. Εκτός από τον έλεγχο του OpenSprinkler με τη OpenSprinkler Η εφαρμογή είναι επίσης μια επαναφορά ισχύος της περίπτωσης σκληρού σφάλματος OpenSprinklerΕίναι δυνατό μέσω μιας τηλεχειριζόμενης πρίζας που μπορεί να ελεγχθεί εξ αποστάσεως χρησιμοποιώντας το Fritz!Box.

    #24402
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Λοιπόν αυτή είναι μια υπέροχη περιγραφή.

    Έχω επίσης ενσωματώσει τον μετεωρολογικό μου σταθμό, αλλά είμαι ακόμα στο Weatherunderground OpenSprinkler.

    #24456
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας Franzstein,

    Έχω και αυτό το έργο στο μυαλό μου. Μπορείτε να μου δώσετε περαιτέρω συνδέσμους ή πηγές ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω τις πληροφορίες για τον καιρό και τις πληροφορίες βροχής στο netatmo OSPI μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Επίσης, μάλλον θα χρειαζόμουν την τρέχουσα έκδοση του OpenSprinkler για PI, αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω. Οπότε είμαι πολύ ευγνώμων για οποιαδήποτε πληροφορία.

    #24473
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια hg, μιλώ αγγλικά Opensprinkler φόρουμ, στους σχετικούς οδηγούς και άρθρα της βάσης γνώσεων και στο OpenSprinkler Το αποθετήριο GitHub είναι στην πραγματικότητα όλα όσα περιγράφονται. Είναι λίγο μπελάς να τα βρεις όλα μαζί, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πλήρης περιγραφή σε ένα μέρος. Ο ευκολότερος τρόπος θα ήταν να καταχωρήσετε το σταθμό Netatmo στο Weather Underground, το οποίο OpenSprinkler ενημερώστε το υλικολογισμικό και, στη συνέχεια, τραβήξτε τα δεδομένα καιρού από το Weather Underground. Ακολουθούν μερικοί ενδιαφέροντες σύνδεσμοι για το θέμα: https://opensprinkler.com/forums/topic/error-building-firmware-from-source/ https://openthings.freshdesk.com/support/home https://github.com/opensprinkler Δυστυχώς, είμαι σε διακοπές για τις επόμενες τρεις εβδομάδες, αλλά μετά από αυτό είμαι στην ευχάριστη θέση να σας βοηθήσω - αν είναι δυνατόν. Με εκτίμηση Franz (πέρασε)

    #24480
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, Franz. Θα το δοκιμάσω. Προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω το netatmo μόνο ως δεδομένα βροχής και πηγή θερμοκρασίας μέσω του Weather Underground. Ενδιαφέρομαι για μια πιο ακριβή ενσωμάτωση της κατάστασης στον κήπο μου, μπορώ να αλλάξω τα δεδομένα καιρού DarkSky σε WUnderground κάτω από τις "Επιλογές" και "Επεκτάσεις". Χρειάζομαι ακόμα το WeeWx; Αφήνω το υλικολογισμικό όπως είναι τώρα (2.1.9 (4)). Εάν χρειάζομαι επίσης μια ωριαία ενημέρωση, ίσως χρειαστεί να την εκτελέσω ξανά. Αλλά νομίζω ότι εξαρτάται από την επιλεγμένη για τον καιρό μέθοδο. Πρέπει να το δοκιμάσω αυτό. Τι χρήση είστε εκεί (Zimmerman, ETo);

    #24489
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Μόνο μια στιγμή. Το WeeWx δεν απαιτείται. Το Weather Underground μπορεί να μπει απευθείας OpenSprinkler να επιλεγεί ως υπηρεσία καιρού. Χρησιμοποιώ τη μέθοδο Zimmerman. Το ETo δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το Weather Underground.

    #24491
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Προς το παρόν μπορώ να ανοίξω έναν λογαριασμό με τον υπόγειο καιρό, αλλά η προσθήκη μετεωρολογικού σταθμού προκαλεί σφάλμα. Χωρίς μετεωρολογικό σταθμό, ωστόσο, δεν μπορώ να υποβάλω αίτηση για κωδικό API. Θα συνεχίσω να προσπαθώ.

    #25930
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας, τα δεδομένα Netatmo εξακολουθούν να λειτουργούν για εσάς για τον έλεγχο άρδευσης; Δεν μπορώ να καταχωρήσω το Netatmo μου στην WU. Ωστόσο, έπεσα πάνω σε ένα άρθρο σύμφωνα με το οποίο η Netatmo έχει τερματίσει τη συνεργασία της με την WU και επομένως οι δικές μου μετρήσεις βροχής και τα δεδομένα Netatmo δεν μπορούν πλέον να χρησιμοποιηθούν.

    https://community.homey.app/t/info-netatmo-hat-die-partnerschaft-mit-weather-underground-beendet/44000

    Ποιες άλλες επιλογές υπάρχουν για να χρησιμοποιήσετε την τοπική ποσότητα βροχής από τον κήπο σας για να υπολογίσετε την ποσότητα του νερού που πρέπει να ποτιστεί; Η πρόγνωση του καιρού είναι πολύ ασαφής σε μια μεγάλη πόλη. Πάντα βρέχει κάπου, αλλά όχι πάντα στον κήπο μου.

    #25940
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Όπως περιγράφεται παραπάνω, έχω OpenSprinkler Η Μετεωρολογική Υπηρεσία είναι εγκατεστημένη σε ένα Raspberry Pi μαζί με το λογισμικό ανοιχτού κώδικα καιρού WeeWx. Ωστόσο, υπάρχει και η δυνατότητα προώθησης των δεδομένων Netatmo στην Μετεωρολογική Υπηρεσία «MeteoWare Plus». Με αυτόν τον τρόπο μπορούν στη συνέχεια να προωθηθούν από το Meteoware Plus στο Weather Underground. Αυτό θα πρέπει ακόμα να λειτουργεί. Απλα ΔΟΚΙΜΑΣΕ το!

    #26351
    Μάικλ ΜπετςΜάικλ Μπετς
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    είναι πλέον σίγουρο ότι η netatmo έχει τερματίσει τη συνεργασία με τον Wu;
    Μπορείτε ακόμα να καταχωρήσετε συσκευές netatmo στον ιστότοπο της WU.

    Συνημμένα:
    Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να δείτε τα συνημμένα αρχεία.
Προβολή 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.