Serviciu de irigare beta test

Acasă > Forum > În general > Serviciu de irigare beta test

Schlagwörter: ,

Vizualizarea a 6 postări - de la 16 la 21 (dintr-un total de 21)
  • Autor
    posturi
  • #25966
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Participant

    Bună,

    L-am observat din nou, o parte din ploaie a întârziat cu o zi. Astăzi am văzut și următoarele, vezi capturi de ecran. În partea de sus a vederii principale sunt 27 de grade, dar în informațiile de sistem sub max doar 21. Acesta din urmă este, de asemenea, mai mult decât valoarea de ieri.

    Atasamente:
    Tu trebuie să fie autentificat pentru a vizualiza fișierele atașate.
    #26048
    Anonim
    Inactiv

    Nu primesc informații despre cantitatea de ploaie. Informațiile mele de sistem arată astfel:

    Din cauza vremii uscate, nici eu nu am observat nicio intarziere la ploaie. Irigarea se desfășoară conform programului și nu este întreruptă.

    #26229
    Anonim
    Inactiv

    Moin împreună,

    există de fapt o declarație cu privire la problema cu întârzierea zilnică?
    Alaltăieri am avut un nivel de irigare de 0%, deși nu a plouat în acea zi, dar a făcut cu o zi înainte?
    Sau am înțeles fundamental greșit ceva despre metoda Zimmermann?

    Starea actuală pentru mine arată astfel:

    salutări
    Matthias

    #26230
    Anonim
    Inactiv

    Din păcate, nu am primit alte informații despre asta. Aici, în amenințare, sunt doar mesajele noastre. Multă vreme nu am putut testa controlul vremii și din cauza vremii de vară și a lipsei ploii, deoarece lucrez doar cu întârziere de ploaie, nu un Zimmerman.

    Întârzierea ploii a fost activată pentru astăzi, pe baza raportului meteorologic preluat la ora 8:26. În această dimineață au fost 1,3 mm de ploaie, ieri a fost uscat. Ultima ploaie acum 2 zile. Deci se pare că funcționează într-o oarecare măsură. Dar pentru o evaluare precisă, aș avea nevoie de schimbarea vremii la fiecare câteva zile.

    salutări

    HG

    #26262
    adminadmin
    Administrator

    OpenSprinkler solicită întotdeauna furnizorilor de vreme vremea din ultimele 24 de ore. Majoritatea oferă apoi sloturi pentru 1 oră cu datele meteo.

    Afișarea vremii din APP nu are nimic de-a face cu controlul irigației. Doar ceea ce scrie sub „Diagnostic” este decisiv.

    În opinia mea, principala problemă este că vremea este anunțată doar la fiecare 4 ore. Dacă tocmai a plouat timp de 3,5 ore și încă plouă, acest lucru nu este adesea recunoscut.

    Prin urmare, în cel mai recent firmware 111, am instalat apelul meteo cu 1 minut înainte de începerea următorului program planificat (dacă ultimul apel meteo este mai vechi de 30 de minute)

    #27179
    adminadmin
    Administrator

    Puteți vedea rezultatele DWD și OpenSprinkler comparaţie:
    Apelul se face prin serviciul Bright Sky.
    https://api.brightsky.dev/weather?lat=<LAT>&lon=<LON>&date=<DATUM-TSTUNDE&gt;

    Accesați Google Maps și faceți clic dreapta pe casa dvs. Apar coordonatele, care pot fi copiate în clipboard printr-un clic.

    Acum introduceți aceste două valori pentru lat și lon. Data este data de astăzi minus o zi. O oră după T. Arată astfel:
    Deci 13.02.2023 8:30 este 2023-02-12T08

    https://api.brightsky.dev/weather?lat=49.445997919488484&lon=8.575522199246443&date=2023-02-12T08

    Apare apoi o listă cu datele de măsurare a vremii. Sub „precipitații” este citirea ploii

     

Vizualizarea a 6 postări - de la 16 la 21 (dintr-un total de 21)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.