dependent de vreme OpenSprinkler Irigarea gradinii cu statia meteo Netatmo

Acasă > Forum > Prezentat > dependent de vreme OpenSprinkler Irigarea gradinii cu statia meteo Netatmo

Vizualizarea a 10 postări - de la 1 la 10 (dintr-un total de 10)
  • Autor
    posturi
  • #24366
    Anonim
    Inactiv

    Am unul să-mi ud grădina casei terasate OpenSprinkler Calculator de irigare instalat pentru controlul în funcție de vreme a sistemului de irigare Gardena.

    Starea OpenSprinkler este instalat în garaj și furnizează trei zone de irigare echipate cu robinete Gardena 24V AC. Este integrat în rețeaua mea WLAN prin adaptorul WLAN integrat și este alimentat cu energie prin unitatea de alimentare asociată. Supapele sunt instalate într-o cutie de supape cu 2 căi Gardena Backyard și o cutie de supape cu 1 cale Frontyard. Gazonul din spatele casei este udat cu un stropitor pop-up pătrat și un stropitor pop-up cu turbină. Pentru a uda plantele din paturile din fața casei și ghivecele de flori de pe terasa din spatele casei se folosesc diferite duze de irigare prin picurare.

    Instalare des OpenSprinkler in garaj

    Ea Opensprinkler Eu rulez 3.1-DC din primăvara anului 2019. Înainte de asta, aveam doi ani de experiență cu unul OpenSprinkler OSBee colectează, dar nu a vrut să rateze avantajele irigației controlate de vreme.

    Cele trei zone de irigare sunt în asta OpenSprinkler Program de firmware definit ca „Backyard Lawn”, „Backyard Flowers” ​​și „Frontyard Flowers”.

    După părerea mea, udarea grădinii în funcție de vreme are sens doar dacă există acces la date meteo locale de încredere. În special, cantitatea de precipitații poate varia foarte mult de la un loc la altul. Din acest motiv, am integrat stația mea meteo Netatmo existentă în control.

    Ca metodă specifică vremii pentru OpenSprinkler Folosesc metoda Zimmerman. Am setat valoarea de bază pentru umiditate la 65%, toate celelalte valori de bază au fost păstrate. Cred că aceasta corespunde destul de bine cu valoarea medie a umidității din perioada de grădinărit din Europa Centrală și am avut experiențe bune cu aceasta.

    În versiunea actuală V2.0.4 a OpenSprinkler Serviciul Meteo, datele meteo din ultimele 24 de ore sunt utilizate pentru a calcula valoarea de irigare „% Nivelul apei” atunci când este selectată metoda Zimmerman și este selectată Stația Meteo Locală sau Meteo Subteran. Cu toate acestea, acesta este mai mult un avantaj în comparație cu metoda clasică Zimmerman, deoarece mai multe date actuale pentru temperatură, umiditate și precipitații intra în calculul valorii de irigare.

    În ultimii ani, sistemele de plată au fost introduse din ce în ce mai mult de către furnizorii de servicii meteorologice și serviciile cloud și de către OpenSprinkler Echipa a efectuat și o serie de actualizări în acest sens.

    Pentru a deveni puțin mai independent de acest lucru, am OpenSprinkler Serviciul meteo instalat pe un Raspberry Pi împreună cu software-ul meteo open source WeeWx. WeeWx stabilește conexiunea la stația meteo Netatmo și permite, de asemenea, o reprezentare grafică a datelor meteo. De asemenea, a devenit OpenSprinkler Firmware-ul 2.1.9(7) recompilat de mine și sondarea periodică a Serviciului Meteorologic se resetează de la 6 ore la o oră. În opinia mea, doar așa se poate obține date actuale pentru irigare la primele ore ale dimineții. Instalarea locală Raspberry Pi a Serviciului Meteor înseamnă, de asemenea, că nu există costuri suplimentare pentru aceasta OpenSprinkler echipa din cauza frecvenței crescute a sondajelor.

    Pentru a evita udarea când plouă, a fost instalat și un senzor de ploaie Kenko M152 și cu OpenSprinkler Intrarea senzorului S1 conectată. Serviciul cloud IFTTT nu mai poate fi folosit pentru avertismente de ploaie, deoarece timpul de răspuns garantat în versiunea neplătită poate fi de până la 1 oră.
    Folosesc numai IFTTT pentru înregistrarea în Google Calendar a cantității totale de ploaie determinată de Weather Underground pentru ziua anterioară și OpenSprinkler activitati folosite.

    În ultimii ani, gazonul, florile și tufișurile au fost udate la fiecare două zile la ora 7:00. Pentru acest an, alimentarea cu apă pentru plantele în ghivece de pe terasă urmează să fie îmbunătățită, deoarece în zilele caniculare, evident, acestea trebuie udate mai des decât la două zile.

    Gazonul este acum udat la fiecare două zile, la scurt timp după răsăritul soarelui. Florile și arbuștii sunt udate zilnic la ora 18. O valoare de bază de 00% de 100 de minute este specificată pentru gazon și o valoare de bază de 30% de 100 minute pentru flori și arbuști. Aici inca optimizez si eventual voi creste udarea gazonului la trei zile cu o valoare de baza 15% de 100 de minute.

    De asemenea, este important pentru mine să verific funcționarea sistemului de irigare în timpul călătoriilor. Pe lângă controlul OpenSprinkler cu OpenSprinkler Aplicația este, de asemenea, o resetare a puterii a cazului de eroare greu OpenSprinklereste posibil printr-o priză radio controlată care poate fi controlată de la distanță folosind Fritz!Box.

    #24402
    adminadmin
    Administrator

    Acum asta numesc o descriere grozavă.

    Mi-am integrat și stația meteo, dar sunt încă pe Weatherunderground OpenSprinkler.

    #24456
    Anonim
    Inactiv

    Salut Franzstein,

    Am si eu acest proiect in minte. Puteți să-mi oferiți mai multe link-uri sau surse, astfel încât să pot folosi informațiile despre vreme netatmo și informațiile despre ploaie OSPI poate utiliza. De asemenea, probabil că aș avea nevoie de versiunea actuală a OpenSprinkler pentru PI, dar nu știu cum să o fac. Asa ca sunt foarte recunoscator pentru orice informatie.

    #24473
    adminadmin
    Administrator

    Salut hg, vorbesc engleza Opensprinkler forum, în ghidurile asociate și articolele din baza de cunoștințe și în OpenSprinkler Depozitul GitHub este de fapt tot ceea ce este descris. Este un pic o bătaie de cap să găsești totul împreună, dar, din păcate, nu există o descriere completă într-un singur loc. Cea mai simplă cale ar fi să înregistrezi Stația Netatmo în Weather Underground, care OpenSprinkler actualizați firmware-ul și apoi extrageți datele meteo din Weather Underground. Iată câteva link-uri interesante pe această temă: https://opensprinkler.com/forums/topic/error-building-firmware-from-source/ https://openthings.freshdesk.com/support/home https://github.com/opensprinkler Din păcate, voi fi în vacanță în următoarele trei săptămâni, dar sunt bucuros să ajut după aceea - pe cât posibil. Salutări Franz (transmis)

    #24480
    Anonim
    Inactiv

    Mulțumesc pentru informații, Franz, o voi încerca. Deocamdată voi folosi netatmo doar ca date despre ploaie și sursă de temperatură prin Weather Underground. Sunt preocupat de o integrare mai precisă a situației din grădina mea, pot comuta datele meteo de la DarkSky la WUnderground sub „Opțiuni” și „Avansat”. Mai este nevoie de WeeWx? Voi lăsa firmware-ul așa cum este (2.1.9(4)). Dacă am nevoie și de o actualizare orară, poate fi necesar să o fac din nou. Cred că depinde de metoda specifică vremii aleasă. Trebuie să încerc asta. Ce folosești acolo (Zimmerman, ETo)?

    #24489
    Anonim
    Inactiv

    Doar un moment. WeeWx nu este necesar. Weather Underground poate intra direct OpenSprinkler fie selectat ca serviciu meteo. Folosesc metoda Zimmerman. ETo nu poate fi utilizat cu Weather Underground.

    #24491
    Anonim
    Inactiv

    În prezent, pot deschide un cont la Weather Underground, dar adăugarea unei stații meteo produce o eroare. Fără o stație meteo, totuși, nu pot solicita un cod API. continui sa incerc.

    #25930
    Anonim
    Inactiv

    Bună ziua, mai funcționează datele Netatmo pentru controlul irigațiilor? Nu îmi pot înregistra Netatmo la WU. Totuși, am dat peste un articol conform căruia Netatmo și-a încheiat cooperarea cu WU și, prin urmare, propriile măsurători de ploaie și datele Netatmo nu mai pot fi folosite.

    https://community.homey.app/t/info-netatmo-hat-die-partnerschaft-mit-weather-underground-beendet/44000

    Ce alte opțiuni există pentru a utiliza cantitatea locală de ploaie din propria grădină pentru a calcula cantitatea de apă care trebuie irigată? Prognoza meteo este prea imprecisă într-un oraș mare. Pe undeva plouă mereu, dar nu întotdeauna în grădina mea.

    #25940
    Anonim
    Inactiv

    După cum este descris mai sus, am OpenSprinkler Serviciul meteo instalat pe un Raspberry Pi împreună cu software-ul meteo open source WeeWx. Există însă și posibilitatea redirecționării datelor Netatmo către Serviciul Meteo „MeteoWare Plus”. În acest fel, acestea pot fi apoi redirecționate de la Meteoware Plus la Weather Underground. Acest lucru ar trebui să funcționeze în continuare. Doar incearca!

    #26351
    Michael BetzMichael Betz
    Participant

    Bună ziua,

    este acum sigur că netatmo a încetat parteneriatul cu Wu?
    Puteți înregistra în continuare dispozitive netatmo pe site-ul WU.

    Atasamente:
    Tu trebuie să fie autentificat pentru a vizualiza fișierele atașate.
Vizualizarea a 10 postări - de la 1 la 10 (dintr-un total de 10)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.