Πότισμα μόνο όταν αλλάζει ο αισθητήρας υγρασίας

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Πότισμα μόνο όταν αλλάζει ο αισθητήρας υγρασίας

Προβολή 8 δημοσιεύσεων - 1 έως 8 (από 8 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #24568

    Γεια σας,

    Έχω ένα OSPi Το αγόρασα, συν ένα μετρητή υγρασίας και έναν αισθητήρα βροχής. Θα ήθελα να φτιάξω ένα πρόγραμμα για την πράσινη στέγη μου που θα πρέπει να λειτουργεί ως εξής:

    Όταν ανοίγει ο αισθητήρας υγρασίας (αναφέρει ότι είναι στεγνός), η ζώνη "στέγη carport" πρέπει να ξεκινά για μονάδες χρόνου x.
    Εάν βρέχει και η άρδευση του carport τρέχει, το πότισμα πρέπει να σταματήσει. Εάν η βροχή δεν ήταν αρκετή και ο αισθητήρας λέει ότι στεγνώσει ξανά, τότε το πότισμα πρέπει να ξεκινήσει ξανά.

    Είναι εφικτό ή το βλέπω πολύ περίπλοκο;

    #24569
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Αυτό σημαίνει: Μην ποτίζετε αν ο αισθητήρας υγρασίας λέει υγρασία ή ο αισθητήρας βροχής λέει βροχή

    Με τον αισθητήρα υγρασίας, πρέπει απλώς να εισαγάγετε καθυστέρηση, αλλιώς αλλάζει μόλις το νερό (> χρόνος ποτίσματος). Με τον αισθητήρα βροχής τα πάντα παραμένουν στο 0,0

    Είναι επομένως δυνατό

    #24586

    Ναι, με λίγα λόγια, αλλά πώς μπορώ να το ενσωματώσω σε ένα πρόγραμμα; Και αν ο αισθητήρας υγρασίας λέει "υγρασία", η άρδευση θα πρέπει επίσης να σταματήσει εάν δεν τοποθετήσετε τον αισθητήρα δίπλα στον σωλήνα στάγδην, σωστά;

    #24589

    Και μια άλλη ερώτηση. Πήρα το δικό μου χθες OSPi συνδεδεμένο στο Raspberry 3b+ μου. Τροφοδοτικό DIN Rail με έξοδο 24vAC στο OSPi Η πλακέτα συνδέθηκε στην πρίζα και το Pi μου συνέχισε. Είναι φυσιολογικό αυτό; Σκέφτηκα ότι πρέπει να τροφοδοτήσω το PI με επιπλέον ισχύ. Επιπλέον, δεν υπήρχε φως στον μετατροπέα AD. Και ναι, είμαι 100% σίγουρος ότι είναι τροφοδοτικό με AC στη δευτερεύουσα πλευρά https://www.amazon.de/gp/product/B00F4QFH4O/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

    Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω λάθος;

    #24596

    Σήμερα έχω συνδέσει βαλβίδες που αλλάζουν καλά, αλλά δεν φαίνεται καμία δραστηριότητα στον μετατροπέα A2D. Το πώς πρέπει να γυρίσω αυτά τα μικροσκοπικά μικρά pottis δεν είναι επίσης σαφές για μένα

    #24645
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γυρίζετε τις μικρές γλάστρες με ένα μικρό κατσαβίδι Phillips.

    Εάν είναι υγρό αλλά το LED είναι σβηστό, γυρίστε δεξιόστροφα μέχρι να ανάψει η λυχνία LED.

    Εάν είναι στεγνό αλλά το LED είναι αναμμένο, γυρίστε αριστερόστροφα έως ότου σβήσει το LED.

    Το A2D είναι από OSpi τροφοδοτείται, η εκχώρηση ακίδων είναι (από αριστερά προς τα δεξιά): GND, SN1, SN2, VIN (+5V)

    Στην πραγματικότητα, πρέπει να εγκαταστήσετε τον αισθητήρα υγρασίας εδάφους όπου έχει σημασία η υγρασία. Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι κάτω από το σωλήνα στάγδην. Το μόνο σημαντικό είναι η χρονική καθυστέρηση, ώστε να μην απενεργοποιείται με την πρώτη πτώση.

    ο OSPi τροφοδοτεί το Raspberry Pi με ρεύμα μέσω του τροφοδοτικού 24VAC. Μόνο με την παλιά έκδοση 1.43 και το RPi 3 ή 4 ήταν πολύ χαμηλή η παροχή ρεύματος από την έκδοση 1.5. αλλά αυτό δεν είναι πλέον πρόβλημα. Εδώ έπρεπε να συνδέσετε επιπλέον το τροφοδοτικό RPi.

    Παρεμπιπτόντως, δεν λειτουργεί αντίστροφα, οπότε μόνο το τροφοδοτικό RPi δεν μπορεί να το κάνει OSPi και τροφοδοτήστε τις ηλεκτροβάνες!

     

    #24657

    Γεια σας,

     

    τα ποτενσιόμετρα δεν περιστρέφονται ακόμη και με το μικρότερο κατσαβίδι Phillips (CRV 1.0). Μήπως αυτά τα ποτενσιόμετρα είναι ελαττωματικά;

    #24659

    Εντάξει, λειτούργησε με ένα κουλοχέρη, αλλά ένα ποτενσιόμετρο δεν σταματά. Η λυχνία LED ανάβει όταν αποσυνδέω τη γραμμή 5V, μερικές φορές η λυχνία LED τρεμοπαίζει ακόμα και όταν συνδέω ξανά το 5V. Εάν τραβήξω το GND, η λυχνία LED ανάβει και μπορώ να χρησιμοποιήσω το ποτενσιόμετρο για να ρυθμίσω ότι η λυχνία LED σβήνει. Αλλά ακόμα δεν εμφανίζεται η υγρασία. Είναι ελαττωματικός ο αισθητήρας υγρασίας ή ο μετατροπέας AD;

Προβολή 8 δημοσιεύσεων - 1 έως 8 (από 8 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.