Χρήση στο φρεάτιο (καλά); Έχω τα προβλήματά μου με AC ή DC

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Χρήση στο φρεάτιο (καλά); Έχω τα προβλήματά μου με AC ή DC

Προβολή 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #20503
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,

    Θα ήθελα να έχω μια συσκευή ethernet σε ένα κανονικό μέγεθος γραφείου.
    Θα ήθελα επίσης να συνδέσω οκτώ εναλλασσόμενες γραμμές με βαλβίδες 24 V 1 ″. Χρειάζομαι τότε την έκδοση Ethernet AC και ποια μονάδα τροφοδοσίας;
    Υπάρχει πακέτο για διανομή 8 γραμμών;

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

    Lars

    #20559
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Μπορείτε να πάτε με OpenSprinkler Έλεγχος ηλεκτρομαγνητικών βαλβίδων AC ή DC 24VAC. Η έκδοση DC χρησιμοποιεί ένα τέχνασμα κυκλώματος που ενισχύει την τάση όταν είναι ενεργοποιημένη (boost) και έτσι ενεργοποιεί τις ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες. Λίγο αργότερα, η τάση πέφτει στη συνέχεια στην τάση τροφοδοσίας (7,5VDC - 12VDC).

    Όσον αφορά την απόδοση, όλα εξαρτώνται από πόσες ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες θέλετε να λειτουργείτε ταυτόχρονα.

    Κατ 'αρχήν, μπορείτε να το υπολογίσετε ως εξής: Το ρεύμα εισόδου μιας ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας καθορίζει την ισχύ.

    OpenSprinkler έχει κατανάλωση ισχύος περίπου 2,2W = περίπου 0,1Α. Μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα Rain-Bild έχει μέγιστο ρεύμα 0,3A

    Αυτό σημαίνει ότι με 4 ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ έχετε 4x 0,3A + 0,1A = 1,3 A ρεύμα εισόδου, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το επόμενο μεγαλύτερο τροφοδοτικό με 2A. Έχουμε διάφορα τροφοδοτικά στο κατάστημα.
    Εάν χειρίζεστε μόνο μία ή δύο ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες ταυτόχρονα, έχετε 2 × 0,3A + 0,1A = 0,7A, αρκεί ένα τροφοδοτικό 1A. Ακόμα κι αν έχετε 20 ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες, αλλά ενεργοποιείτε μόνο 2 ταυτόχρονα, αυτό είναι αρκετό.
    Σημείωση: Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα υπολογισμού! Σημειώστε τα τεχνικά δεδομένα του κατασκευαστή της ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας!

     

    Όσον αφορά τον διανομέα, ρίξτε μια ματιά εδώ:

    https://dvs-beregnung.de/dvs-specials/plugrain-garten/hunter-wandverteiler

     

Προβολή 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.