Το FlowSensor 3-wire δεν αναγνωρίζεται

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Το FlowSensor 3-wire δεν αναγνωρίζεται

Schlagwörter: , ,

Προβολή 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #25973
    ΚέινΚέιν
    Συμμέτοχος

    Γεια σε όλους,

    έχω το δικό μου για το δικό μου OSPI (Firmware 2.1.9) αγόρασε ένα ροόμετρο. Το δοκίμασα σε ένα Arduino, αποδίδει ψηφιακό 0/1, δηλαδή παλμούς ανά λίτρο (σύμφωνα με το φύλλο δεδομένων 1 παλμός/λίτρο).

    Το συνέδεσα και σωστά, Vin (+5V), Sensor1 το καλώδιο δεδομένων και GND φυσικά. Δεδομένου ότι δούλεψε με ένα Arduino και την ακριβή καλωδίωση, υποθέτω ότι είναι σωστό έτσι.

    Δυστυχώς, τίποτα δεν μετριέται κατά το πότισμα, ο σωστός αισθητήρας1 ​​επιλέγεται ως τύπος αισθητήρα, η επιλογή "Ignore sensor1" είναι επίσης απενεργοποιημένη, επομένως θα πρέπει να μετράει.

    Έχω αυτόν τον αισθητήρα: https://www.amazon.de/gp/product/B089KJFVLV

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Τι τρέχει? Εναλλακτικά - έχει κανείς άλλον αισθητήρα για 1″ (32mm);

    Φιλικά,
    Kai

    #25985
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Θα ήταν πιο ενδιαφέρον να μάθετε τι έχετε ορίσει στις ρυθμίσεις αισθητήρων

    #25986
    ΚέινΚέιν
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Ο αισθητήρας τύπου 1 «ρυθμός ροής» και 1 λίτρο/παλμός έχει ρυθμιστεί

    Ο αισθητήρας 2 έχει οριστεί σε "κανένας".

    Χαιρετισμούς Kai Neuhaus

    #26035
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια σας,

    Το φύλλο δεδομένων γράφει "Ισχύς εξόδου DC 4,7 V", που πιθανώς σημαίνει ότι αλλάζει το καλώδιο σήματος σε PLUS.

    Δυστυχώς, αυτό δεν λειτουργεί, οι μετρητές παλμών πρέπει να συνδέσουν το GND στην είσοδο του αισθητήρα.

    Έτσι, υπάρχει πάντα μια ώθηση όταν είναι συνδεδεμένο το GND+SENSOR

    #26038
    ΚέινΚέιν
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Ναι, είναι αλήθεια.Αυτή είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά με αισθητήρες 2 καλωδίων (αισθητήρας + Gnd), με αισθητήρες 3 συρμάτων μόνο ένα επιπλέον + στο VIN, τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα. Κατάφερα να διαβάσω τουλάχιστον 1 και 0 σε μια ψηφιακή θύρα με το Arduino. Εξ ου και η έκπληξή μου.
    Αλλά, εναλλακτικά, μπορώ να αγοράσω έναν άλλο αισθητήρα, απλά δεν μπορώ να βρω πουθενά έναν φθηνό αισθητήρα 2 καλωδίων για 1″.
    Είμαι ανοιχτός σε συστάσεις.

    Ευχαριστώ για την υποστήριξη.
    Φιλικά,
    Kai

Προβολή 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.