Ospi Ενσωμάτωση στο οικιακό δίκτυο με το IOBroker

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Ospi Ενσωμάτωση στο οικιακό δίκτυο με το IOBroker

Schlagwörter: , , ,

Προβολή 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #25552

    Γεια σας,

    Τα έχω χρόνια Ospi Πίνακας σε χρήση, πέρυσι έπρεπε να εγκαταστήσω ένα νεότερο RPI γιατί το τελευταίο μάλλον δεν ήταν πλέον συμβατό με το τρέχον υλικολογισμικό.

    Όλα καλά μέχρι στιγμής, τώρα βρήκα ότι το Ospi Το Surface :8080 δεν είναι πάντα αξιόπιστο προσβάσιμο, είναι δυνατόν να μην μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό με πολλές συσκευές ταυτόχρονα;

    Μερικές φορές έπρεπε να τραβήξω την πρίζα για να επανεκκινήσω γιατί δεν μπορούσα να πάω άλλο.

    Γι' αυτό ήθελα να το φέρω στο IOBroker, το έχει ήδη εφαρμόσει κανείς εδώ;

    Κάποτε ενεργοποίησα το MQTT και έκανα τα πρώτα βήματα χρησιμοποιώντας έναν προσαρμογέα Linux OSPI ερώτημα, ώστε να μπορώ να ενεργοποιήσω μια καθαρή επανεκκίνηση από απόσταση..

    Σίγουρα θα ήταν λογικό να κάνουμε μια ενημέρωση του Raspbian στους RPI ή είναι εκεί Opensprinkler σχετ. Εύκολη φροντίδα;

    Χαιρετισμός

     

    Θωμάς

    Συνημμένα:
    Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να δείτε τα συνημμένα αρχεία.
    #26049
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Θα με ενδιέφερε και εμένα. Έχω στο μυαλό μου τιμές από το Netatmo (ενσωματωμένο στο ioBroker). Ospi να παραδώσει, για παράδειγμα, να διακόψει την άρδευση για 24 ώρες όταν αρχίσει να βρέχει. Αλλά δεν νομίζω ότι η τρέχουσα εφαρμογή MQTT έχει σχεδιαστεί για αυτό.

    Χαιρετισμός

    HG

    #26050

    Έτσι έτυχε να το πάρω εκείνη την εβδομάδα Ospi για ενσωμάτωση στο iobroker μέσω Mqtt.

    Είχα ορίσει μια θύρα που ήταν ήδη κατειλημμένη από το Sonoff, οπότε δεν προχώρησα περισσότερο την τελευταία φορά.

    Μόλις έκανα τις ενημερώσεις.

    Αυτή τη στιγμή όμως έχω μαζί μου ένα άλλο εργοτάξιο ospi unf iobroker δεν συνεχίζεται..

Προβολή 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.