Παράλληλα προγράμματα και προσαρμογή μέσω εξατμισοδιαπνοής

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Παράλληλα προγράμματα και προσαρμογή μέσω εξατμισοδιαπνοής

  • Αυτό το θέμα έχει 2 απαντήσεις, 2 συνδρομητή και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 χρόνια του Ανώνυμος.
Προβολή 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #14049
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σε όλους,
    Έχω την εξής ερώτηση σχετικά με τα προγράμματα στο Opensprinkler.

    Έχω 4 κύκλους για το πότισμα του γκαζόν. Θα ήθελα δύο από αυτούς να τρέχουν παράλληλα στον επιθυμητό χρόνο (30 λεπτά).

    Ξεκινήστε το πρόγραμμα 1 με δύο κύκλους στις 05:00 π.μ. - 05:30 π.μ.
    Ξεκινήστε το πρόγραμμα 2 με δύο κύκλους στις 05:30 π.μ. - 06:00 π.μ.

    Χρησιμοποιώ επίσης τον έλεγχο καιρού Evapotranspiration (ET). Εάν, για παράδειγμα, υπολογίσει μια άρδευση 150%, τότε ο χρόνος ποτίσματος θα αυξηθεί κατά 30 λεπτά. Αυτό θα σήμαινε ότι το πρόγραμμα δεν έχει ολοκληρωθεί στις 05:30 π.μ. αλλά το πρόγραμμα δύο έχει ήδη ξεκινήσει. 4 κύκλοι δεν θα άρπαζαν την παροχή νερού μου. Υπάρχει πιθανότητα το πρόγραμμα 2 με τους δύο κύκλους να ξεκινά μόνο όταν το πρόγραμμα 1 έχει ολοκληρωθεί, ακόμη και αν ο χρόνος ποτίσματος έχει παραταθεί με τη ρύθμιση του καιρού;

    Πολλοί χαιρετισμοί και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #14091
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια σας,
    Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρότεινα τη μείωση σε ΔΥΟ κύκλους. Απλώς συνδέστε 2 ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες σε μία σύνδεση η καθεμία και ενεργοποιήστε την επιλογή «Το ένα μετά το άλλο» σε αυτά τα δύο.
    Δυστυχώς δεν βλέπω άλλη πιθανότητα εδώ, γιατί για το αίτημά σας θα πρέπει να προγραμματίσετε "ομάδες" με τις οποίες θα μπορούσαν να συνδυαστούν οι ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες. Το θέμα έχει αναφερθεί αρκετές φορές, θα δημιουργήσω ένα ζήτημα με την ομάδα ανάπτυξης, ίσως να προγραμματιστεί.
    https://github.com/OpenSprinkler/OpenSprinkler-Firmware/issues/115

    Μην ξεχάσεις, OpenSprinkler είναι ανοιχτού κώδικα. Μπορείτε και εσείς να συνεισφέρετε!

    #14101
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Τότε θα συνεχίσω να κοιτάζω εκεί για να δω αν η αλλαγή λαμβάνεται υπόψη σε μία από τις επόμενες εκδόσεις.

    Αυτός είναι ο χρόνος που διαχειρίζομαι με τα κατάλληλα διαλείμματα προγράμματος, καθώς το μέγιστο του ET είναι 200% όπως έχω διαβάσει.

    Ξεκινήστε το πρόγραμμα 1 με δύο κύκλους στις 05:00 π.μ. - 05:30 π.μ. στο 200% ET, το πρόγραμμα εκτελείται έως το μέγιστο. 06:00 πμ.
    Ξεκινήστε το πρόγραμμα 2 με δύο κύκλους στις 06:00 π.μ. - 06:30 π.μ.

    Ελπίζω να μην έχω κανένα λάθος.

    Χαιρετισμούς

Προβολή 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.