Προβλήματα με την είσοδο του αισθητήρα

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Προβλήματα με την είσοδο του αισθητήρα

  • Αυτό το θέμα έχει 2 απαντήσεις, 2 συνδρομητή και ενημερώθηκε τελευταία φορά πριν 2 χρόνια, 10 μήνες του Ανώνυμος.
Προβολή 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #24208
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,
    Προσπαθώ να καταλάβω πώς να χρησιμοποιήσω ένα κουμπί για να ενεργοποιήσω ένα ρελέ αντλίας συνδεδεμένο σε μία από τις ζώνες για μερικές ημέρες. έχω ένα OpenSprinklerPi με Raspberry Pi Zero W.
    Μετά από κάποια δοκιμή και σφάλμα με την είσοδο του αισθητήρα, είχα τη μεγαλύτερη επιτυχία όταν συνέδεσα το κουμπί ως ανοιχτήρι μεταξύ GND και SN1. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα που έχει εκχωρηθεί στο κουμπί δεν ενεργοποιείται μετά από 1 δευτερόλεπτο. Χρειάζεται σχεδόν οποιοδήποτε χρονικό διάστημα πριν από αυτό OSPI αναγνωρίζει ότι το πρόγραμμα πρέπει να ξεκινήσει. Στην πραγματικότητα, το πάτημα πλήκτρων θα πρέπει να καταγραφεί εάν το πλήκτρο πατηθεί για >1 δευτερόλεπτο.

    Σε προηγούμενες προσπάθειες είχα συνδέσει το κουμπί ως κανονικά ανοιχτή επαφή και είχα το πρόβλημα ότι το πρόγραμμα ξεκίνησε τυχαία ακόμη και χωρίς να πατήσω το διακόπτη.

    Γνωρίζω ότι υπάρχει μια επιλογή για την είσοδο του αισθητήρα να διαμορφώσει εάν είναι μια κανονικά ανοιχτή είσοδος. Αλλά αυτή η επιλογή δεν άλλαξε τη συμπεριφορά όταν ο διακόπτης χρησιμοποιήθηκε ως κανονικά ανοιχτή επαφή.

    Μετά τα δύο πειράματά μου, αναρωτιόμουν αν η είσοδος του αισθητήρα έχει κάποιο είδος pull-up ή pull-down; Μου φαίνεται ότι η είσοδος δεν είναι πάντα σε έγκυρο επίπεδο λογικής, αλλά κυμαίνεται και στη συνέχεια χρειάζεται τυχαίο χρόνο για να αλλάξει την είσοδο. Πρέπει να συνδέσω την είσοδο του αισθητήρα στο GND ή + 5V με τη βοήθεια μιας αντίστασης;

    #24313
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια σας,

    ποτέ ενάντια στο + 5V, πάντα στο GND! Το VIN (+ 5V) προορίζεται μόνο για τροφοδοσία αισθητήρων.

    Εάν δεν ενεργοποιηθεί μετά από 1 δευτερόλεπτο, τότε υπάρχουν σήματα παρεμβολών στη γραμμή, αυτό ερμηνεύεται ως «φτερουγίσματα» και αυτό εμποδίζει την εκκίνηση.

    Έκδοση υλικολογισμικού;

     

    #24507
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,
    Έχω λύσει τώρα το πρόβλημα με την είσοδο του αισθητήρα συνδέοντας μια αντίσταση έλξης μεταξύ της εισόδου του αισθητήρα και μιας από τις ακίδες 3,3V.
    Τώρα η είσοδος δεν ενεργοποιείται πλέον αυθαίρετα, αλλά μόνο όταν πατηθεί ο διακόπτης.

Προβολή 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.