Έλεγχος αντλίας και χρήση πλωτήρα με διακόπτη ως αισθητήρα

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Έλεγχος αντλίας και χρήση πλωτήρα με διακόπτη ως αισθητήρα

Προβολή 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #18207
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,

    Θα ήθελα να εφαρμόσω την παρακάτω περίπτωση χρήσης και εξακολουθώ να ψάχνω για το σωστό υλικό. Είμαι επάνω Opensprinkler που αντιμετωπίζουν.

    Ίσως μπορείτε να μου πείτε αν αυτό θα λειτουργούσε.

     

    Έχω μια πηγή νερού με μια υποβρύχια αντλία 230V.

    Από αυτήν την πηγή θα ήθελα να εξυπηρετήσω δύο καταναλωτές / κύκλους.

    Το κύκλωμα 1 πρέπει να λαμβάνει νερό σε διαφορετικές ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας για μια συγκεκριμένη ώρα. Αλλά μόνο έως ότου αντιδράσει ένας διακόπτης float (απλός διακόπτης ανοιχτού / κλειστού).

    Το κύκλωμα 2 πρέπει να μπορεί να ελέγχεται χειροκίνητα χρησιμοποιώντας ένα διακόπτη και είναι ανεξάρτητο από το κύκλωμα 1.

     

    Το είχα φανταστεί όλο με ένα OSPi Σανίδα. Θα ήθελα να συνδέσω τον πλωτηροδιακόπτη ως αισθητήρα 1. Ο αισθητήρας 2 θα είναι τότε ένας χειροκίνητος διακόπτης ελέγχου.

    Θα ήθελα να ελέγξω την αντλία ως κύριος χρησιμοποιώντας ένα ρελέ. (Μπορείτε να μου πείτε εδώ τι χρησιμοποιώ καλύτερα; OSPi με 24VAC)

     

    Οι ακόλουθες διαδικασίες μεταγωγής είναι ουσιαστικά διαθέσιμες:

    Κύκλωμα 1: Σύμφωνα με το πρόγραμμα, αρκεί ο πλωτήρας να είναι δωρεάν. όταν ο πλωτήρας διακόπτης χτυπήσει τη βαλβίδα 1 και η κύρια μονάδα για την αντλία δεν ανοίγουν ξανά έως ότου η στάθμη πέσει ξανά και στη συνέχεια συνεχίστε στο πρόγραμμα όπως συνήθως

    Κύκλωμα 2: βαλβίδα και κεντρικό άνοιγμα όσο λειτουργεί ένας διακόπτης. Ανεξάρτητα από το κύκλωμα 1, ο κύριος πρέπει επίσης να ανοίξει όταν ενεργοποιείται ο πλωτήρας. Στην καλύτερη περίπτωση, το πρόγραμμα για το κύκλωμα 1 αγνοείται όσο λειτουργεί ο διακόπτης. Διαφορετικά και οι δύο βαλβίδες μπορεί να είναι ταυτόχρονα ανοιχτές.

     

    Οι δεξιότητες προγραμματισμού είναι διαθέσιμες και δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα κατά τη σύνταξη κώδικα εάν είναι απαραίτητο. Κυρίως ασχολούμαι με τις λειτουργίες του υλικού.

    Σας ευχαριστώ.

    Χαιρετισμός

    Βίνγκι

    #18730
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια σας,

    ναι, αυτό λειτουργεί και είστε τυχεροί, γιατί τώρα με το OSPi Στην έκδοση 1.5 υπάρχουν δύο είσοδοι αισθητήρα - 1.44 και οι προκάτοχοι είχαν μόνο μία.

    Χρειάζεστε ένα ρελέ με τη σωστή ισχύ, δεν ξέρω τη δύναμη της υποβρύχιας αντλίας, οπότε ελέγξτε αν ταιριάζει το ακόλουθο ρελέ:

    Finder 22.32.0.024.4540 Επαφέας 1 ΟΧΙ επαφή, 1 NC επαφή

    Ο πλωτήρας σας λειτουργεί σαν αισθητήρας βροχής όταν βρέχει-> χωρίς πότισμα. Έτσι, εάν τα Sen1 και GND είναι συνδεδεμένα, δεν ενεργοποιείται η υποβρύχια αντλία.

    Μπορείτε να ρυθμίσετε για κάθε κύκλωμα εάν πρέπει να αντιδράσει στο Sen1.

Προβολή 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.