Κουμπί για ενεργοποίηση κύκλων

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Κουμπί για ενεργοποίηση κύκλων

Προβολή 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #29724
    ΠροσομοιωτικόΠροσομοιωτικό
    Συμμέτοχος

    Γεια σας στο γύρο,

    Εκτός από το πότισμα του γκαζόν και του κρεβατιού μου, έχω συνδέσει πλέον και το θερμοκήπιό μου. ο opensprinkler κάθεται κοντά στην αντλία. Από εκεί μπαίνει μια μόνιμη γραμμή πίεσης και ένα καλώδιο ελέγχου στο θερμοκήπιο (περίπου 20μ) και στο θερμοκήπιο έχω δύο ηλεκτροβάνες και μια μηχανική βρύση νερού. Οι ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες πηγαίνουν σε μειωτήρα πίεσης και από εκεί στις γραμμές στάλαξης για τα φυτά. Όλα λειτουργούν τέλεια στην εφαρμογή και στο πρόγραμμα περιήγησης. Δυστυχώς, η γυναίκα μου έχει κάποιο πρόβλημα αποδοχής με την ψηφιακή λειτουργία.

    Θα ήθελα τώρα να εγκαταστήσω δύο (μηχανικά) κουμπιά στο θερμοκήπιο, τα οποία στη συνέχεια ενεργοποιούν το αντίστοιχο κύκλωμα άρδευσης για, ας πούμε, 10 λεπτά στο θερμοκήπιο. Το καλώδιο ελέγχου που ανοίγει ή κλείνει τις ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες δεν έχει πλέον ελεύθερα καλώδια. οπότε δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο καλώδιο μέσω καλωδίου opensprinkler μπορεί να έχει πρόσβαση. Άρα θα έπρεπε να γίνει «έξυπνα» με κάποιο τρόπο. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα τη σωστή προσέγγιση, προς ποια κατεύθυνση πρέπει να σκεφτώ εδώ. Θα μπορούσε κανείς ενδεχομένως να καταγράψει εισόδους μέσω στοιχείων shelly και στη συνέχεια να τις στείλει μέσω http ή παρόμοιου opensprinkler στείλετε? Υπάρχει τρόπος αυτό opensprinkler να δώσετε ψηφιακά την εντολή: «Ενεργοποίηση κυκλώματος 3 για 10 λεπτά» χωρίς να χρειάζεται να ρυθμίσετε ένα πλήρες σύστημα έξυπνου σπιτιού;

    Ευχαριστώ και τις καλύτερες ευχές

    #30309
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Ρίξτε μια ματιά εδώ στο φόρουμ κάτω από το "Κόλπο Νο. 6"

Προβολή 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.