Υπηρεσία άρδευσης δοκιμής beta

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Υπηρεσία άρδευσης δοκιμής beta

Schlagwörter: ,

Προβολή 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 21 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #25581
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    Γεια σε όλους,

    Πρώτα απ 'όλα, σας ευχαριστώ που προσπαθείτε να βελτιώσετε τις καιρικές υπηρεσίες! Μόλις προσπάθησα να το ρυθμίσω όπως περιγράφεται στην ανάρτηση του ιστολογίου, αλλά μόλις λαμβάνω ένα μήνυμα ότι υπήρξε "η σύνδεση απέτυχε". Έχω ένα Raspi εδώ με ένα OSPI Υλικολογισμικό 2.1.9(9).

    Ωστόσο, αν πληκτρολογήσω ένα «μπούκλα opensprinklershop.de:3333 "προβολές που έχω"openSprinklerΑγοράστε μετεωρολογική υπηρεσία Γερμανίας v2.0.4” ως απάντηση.

    Έχετε αυτό OpenSprinkler επανεκκίνηση μέσω ιστότοπου, καθώς και ολόκληρου του Raspi.

     

    Καμιά ιδέα τι μπορεί να προκαλεί αυτό;

    VG Mathias

     

    #25587
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Σύντομη ενημέρωση από εμένα. Χθες επέστρεψα τα πάντα στην προεπιλογή για να λειτουργήσει το αυτόματο πότισμα σήμερα το πρωί. Σήμερα το πρωί έκανα άλλη μια προσπάθεια, πρώτα με το ίδιο αποτέλεσμα όπως περιγράφηκε παραπάνω. Αλλά μετά από περίπου 6 ώρες ή περισσότερες, το μήνυμα σφάλματος είχε φύγει και η εφαρμογή έδωσε μόνο το μήνυμα όπως περιγράφεται στην ανάρτηση ιστολογίου και εμφανίστηκαν και πάλι τα δεδομένα καιρού. Θα συνεχίσω να το κάνω αυτό τώρα.

    Ίσως είναι καλό να έχετε μια υπόδειξη στο ιστολόγιο ότι η πρώτη ενημέρωση μπορεί να διαρκέσει αρκετές ώρες.

    Σας ευχαριστώ και πάλι!

    Δες Ματίας

    #25631
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια σας,

    αυτό μάλλον οφείλεται σε αυτό που χρησιμοποιείται OpenSprinkler-Υλικολογισμικό, η παλαιότερη έκδοση έχει προβλήματα με την ανάλυση DNS αμέσως μετά την επανεκκίνηση.

    Είτε ενημερώστε το υλικολογισμικό είτε εισάγετε την IP (opensprinklershop.de = 130.180.44.149)

     

     

    #25635
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Εφόσον υπάρχει α ospi Έχω firmware 2.1.9(9), από όσο ξέρω δεν υπάρχουν νεότερα. Ίσως χρειαστεί να ρυθμίσω την υπηρεσία systemd λίγο διαφορετικά, ώστε να περιμένει μέχρι να λειτουργήσει πραγματικά το δίκτυο.

    Διαφορετικά, το ερώτημα είναι σίγουρα πιο ακριβές από πριν!

    Ευχαριστώ πολύ για αυτό!

    Mathias

    #25637
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,
    Δοκίμασα και χθες να μπω στην υπηρεσία καιρού με θύρα 3333 όπως περιγράφεται στην ανάρτηση του ιστολογίου.
    Αλλά από χθες υπήρξε ένα σφάλμα και "Building Weather History".

    Είδα νωρίτερα ότι υπάρχει άλλη μετεωρολογική υπηρεσία με θύρα 3336.
    Εισήγαγε αυτό και λειτούργησε αμέσως, "Weather service online".

    Τελευταίο υλικολογισμικό 2.1.9(9).

    Χαιρετισμούς
    Matthias

    #25638
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Όλοι οι διακομιστές εδώ:

    opensprinklershop.de:3333 : DWD Deutscher Wetterdienst, μόνο για τη Γερμανία (https://brightsky.dev)
    opensprinklershop.de:3334 : OWM OpenWeatherMap (https://openweathermap.org)
    opensprinklershop.de:3335 : DarkSky (https://darksky.net) <— Μην χρησιμοποιείτε, απλώς δοκιμάστε!
    opensprinklershop.de:3336 : OpenMeteo (https://open-meteo.com)

     

    #25645
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Ευχαριστώ για την καταχώριση.
    Όπως είπα όλα μου δουλεύουν εκτός από το πρώτο με θύρα 3333.
    Στη συνέχεια, μοιάζει με τη συνημμένη φωτογραφία.

    #25664
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Γεια σας,

    Ναι, ευχαριστώ, το βρήκα, τώρα επισκευάστηκε.

    Η θύρα 3333 λειτουργεί επίσης τώρα.

    #25917
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Σήμερα είναι κάτι περίεργο. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία dwd, δες παραπάνω, αλλά αν και δεν έπεσε ούτε μια σταγόνα βροχής εδώ σήμερα, λέει ospi δεν χρειάζεται να ποτιστεί γιατί θα είχε πέσει πάνω από 7 χιλιοστά βροχής. Στην εφαρμογή dwd δεν υπάρχει βροχόπτωση ούτε για σήμερα. Ενδεχομένως να υπήρχε ήδη πρόβλημα χθες, γιατί στην πιο δυνατή βροχή οδήγησε τον καταιωνιστή με 120%.

    Χρησιμοποιώ το eto ως μέθοδο, έχει λειτουργήσει όμορφα από τις παραπάνω δημοσιεύσεις. Σχεδόν φαίνεται ότι οι ημερομηνίες έχουν κλείσει κατά μία ημέρα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Δες Ματίας

    #25918
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,

    Τώρα που το αναφέρεις…
    Ακριβώς το ίδιο και για μένα, επίσης DWD, δηλαδή μέσω θύρας 3333.
    Έβρεχε όλη μέρα χθες, με 90% άρδευση.

    Επίσης, δεν έβρεξε ούτε μια σταγόνα εδώ σήμερα, επίπεδο άρδευσης 0% και «Βροχή είπε: 7,9 χιλιοστά».

    Κάτι δεν πάει καλά εκεί, η υπόθεσή μου θα ήταν επίσης ότι τα δεδομένα καθυστερούν κατά μία ημέρα.

    Σ 'ευχαριστώ και τις καλύτερες ευχές
    Matthias

    #25919
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    χε χε,

    Δεν έχουμε μόνο σχεδόν το ίδιο όνομα αλλά και την ίδια τοποθεσία; Και για μένα είναι 7,9. Έχετε τον μετεωρολογικό σταθμό για την περιοχή του Μπράουνσβαϊγκ;

    Δες Ματίας

    #25925
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σας,

    όχι, όχι ακριβώς. Το σύστημά μου βρίσκεται στην περιοχή του Bamberg. Αλλά πολύ ενδιαφέρον ότι φαίνεται να έχουν τις ίδιες αξίες.

    Χαιρετισμούς, Ματθαίος

    #25932
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Γεια σε όλους τους δοκιμαστές και τον διαχειριστή,

    Ήθελα και εγώ να λάβω μέρος στο τεστ, αλλά μέχρι στιγμής χωρίς επιτυχία. Έπρεπε να πάω πίσω από το δικό μου OSPI Ορίστε τη διεύθυνση IP: 8080/su για να κάνετε την είσοδο

    Έχω δοκιμάσει όλες τις διευθύνσεις των νέων μετεωρολογικών υπηρεσιών, με κάθε μία λαμβάνω ένα μήνυμα σφάλματος (βλ. συνημμένο) κάτω από το System Daignose. Είναι επίσης ανεξάρτητο από το αν εγώopensprinklershop.de» ή την IP που αναφέρεται παραπάνω. Μετά από επανεκκίνηση και επαναλαμβανόμενο ερώτημα με http://<ip-OpenSprinkler&gt;:8080/su αλλά εμφανίζεται η αλλαγμένη καταχώρηση, π.χ Opensprinklershop.de:3333. Το σφάλμα στα διαγνωστικά συστήματος παραμένει.

    Πρέπει να αλλάξω καταχωρήσεις ή ρυθμίσεις παραμέτρων αλλού; Μπορεί να οφείλεται στο ότι αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει το χειροκίνητο πότισμα και όχι το Zimmermann, για παράδειγμα; χειρουργώ OSPI για τρία χρόνια και επί του παρόντος στο τρέχον υλικολογισμικό 2.1.9 (9).

    Ευχαριστώ για την υποστήριξη και τους καλύτερους χαιρετισμούς, HG

    #25935
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό, εξαφανίστηκε μετά από μερικές ώρες.

    Δες Ματίας

    #25936
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Σωστά, παίρνει λίγο χρόνο, αλλά λειτουργεί τώρα.

    αναφορά μετά από λίγες ώρες

Προβολή 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 21 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.