Υπηρεσία άρδευσης δοκιμής beta

σπίτι > Φόρουμ > Γενικά > Υπηρεσία άρδευσης δοκιμής beta

Schlagwörter: ,

Προβολή 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
  • Συγγραφέας
    Μηνύματα
  • #25966
    Mathias StoeberMathias Stoeber
    Συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Το παρατήρησα ξανά, κάποια από τη βροχή καθυστέρησε μια μέρα. Σήμερα είδα και τα παρακάτω, δες στιγμιότυπα. Στην κορυφή της κύριας προβολής είναι 27 μοίρες, αλλά στις πληροφορίες συστήματος κάτω από το μέγιστο μόνο 21. Το τελευταίο είναι επίσης περισσότερο της χθεσινής αξίας.

    Συνημμένα:
    Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να δείτε τα συνημμένα αρχεία.
    #26048
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Δεν έχω πληροφορίες για την ποσότητα της βροχής. Οι πληροφορίες του συστήματός μου μοιάζουν με αυτό:

    Λόγω του ξηρού καιρού δεν μπόρεσα να εντοπίσω καθυστέρηση βροχής. Η άρδευση γίνεται σύμφωνα με το πρόγραμμα και δεν διακόπτεται.

    #26229
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Moin μαζί,

    υπάρχει όντως δήλωση για το πρόβλημα με την ημερήσια καθυστέρηση;
    Προχθές είχα επίπεδο άρδευσης 0%, αν και δεν έβρεξε εκείνη την ημέρα, αλλά την προηγούμενη μέρα;
    Ή μήπως έχω βασικά παρεξηγήσει κάτι για τη μέθοδο Zimmermann;

    Η τρέχουσα κατάσταση για μένα μοιάζει με αυτό:

    Χαιρετισμούς
    Matthias

    #26230
    Ανώνυμος
    Ινακτιβ

    Δυστυχώς δεν πήρα περισσότερες πληροφορίες για αυτό. Εδώ στην απειλή είναι μόνο τα μηνύματά μας. Για πολύ καιρό δεν μπορούσα να δοκιμάσω τον έλεγχο καιρού επίσης λόγω του καλοκαιρινού καιρού και της έλλειψης βροχής καθώς δουλεύω μόνο με καθυστέρηση βροχής, όχι με Zimmerman.

    Η καθυστέρηση βροχής έχει ενεργοποιηθεί για σήμερα, με βάση το δελτίο καιρού που ανακτήθηκε στις 8:26 π.μ. Σήμερα το πρωί είχε 1,3 χιλιοστά βροχή, χθες ήταν ξηρό. Η τελευταία βροχή πριν από 2 μέρες. Οπότε φαίνεται να λειτουργεί σε κάποιο βαθμό. Αλλά για μια ακριβή εκτίμηση θα χρειαζόμουν αλλαγή του καιρού κάθε λίγες μέρες.

    Χαιρετισμούς

    HG

    #26262
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    OpenSprinkler ρωτά πάντα τους παρόχους καιρού για τον καιρό των τελευταίων 24 ωρών. Στη συνέχεια, τα περισσότερα παρέχουν χρονοθυρίδες για 1 ώρα με τα δεδομένα καιρού.

    Η ένδειξη καιρού στο APP δεν έχει καμία σχέση με τον έλεγχο άρδευσης. Καθοριστικό είναι μόνο αυτό που γράφεται κάτω από τη «Διάγνωση».

    Κατά τη γνώμη μου, το κύριο πρόβλημα είναι ότι ο καιρός καλείται μόνο κάθε 4 ώρες. Εάν έχει μόλις βρέξει για 3,5 ώρες και εξακολουθεί να βρέχει, αυτό συχνά δεν αναγνωρίζεται.

    Επομένως, στο πιο πρόσφατο υλικολογισμικό 111, έχω εγκαταστήσει την κλήση καιρού 1 λεπτό πριν από την επόμενη προγραμματισμένη έναρξη του προγράμματος (αν η τελευταία κλήση καιρού είναι μεγαλύτερη από 30 λεπτά)

    #27179
    διαχειριστήςδιαχειριστής
    Διαχειριστής

    Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του DWD και OpenSprinkler συγκρίνω:
    Η κλήση πραγματοποιείται μέσω της υπηρεσίας Bright Sky.
    https://api.brightsky.dev/weather?lat=<LAT>&lon=<LON>&date=<DATUM-TSTUNDE&gt;

    Μεταβείτε στους Χάρτες Google και κάντε δεξί κλικ στο σπίτι σας. Εμφανίζονται οι συντεταγμένες, οι οποίες μπορούν να αντιγραφούν στο πρόχειρο με ένα κλικ.

    Τώρα εισάγετε αυτές τις δύο τιμές για το lat και το lon. Η ημερομηνία είναι η σημερινή ημερομηνία μείον μία ημέρα. Ώρα μετά το Τ. Μοιάζει με αυτό:
    Έτσι, 13.02.2023 8:30 π.μ. είναι 2023-02-12T08

    https://api.brightsky.dev/weather?lat=49.445997919488484&lon=8.575522199246443&date=2023-02-12T08

    Στη συνέχεια εμφανίζεται μια λίστα με τα δεδομένα μέτρησης καιρού. Κάτω από τη «βροχόπτωση» είναι η ένδειξη βροχής

     

Προβολή 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
  • Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα.